2020 Workshop Schedule


Capital City Classic in 2020 has packed 29 workshops and panel discussions into two days!

The 2020 Virtual Fall Workshops have ended. Click the links below to view the videos.

Saturday AM – Red StreamBlue Stream
Saturday PM – Red StreamBlue Stream
Sunday AM – Red StreamBlue Stream
Sunday PM – Red StreamBlue Stream

Download PDF of Schedule

Saturday November 14th

Time

Red Stream

Blue Stream

8:00am PST
(4:00pm UTC)

Welcoming Remarks
Frank Merrick (FIRST)

9:00am PST
(5:00pm UTC)

Virtual Robocamps
Speakers: Ellie K. (1678), Mike Corsetto (1678)
Moderator: Lana W. (2073)

Behind the 2020 Robots
Panelists: Lucien Junkin (118), Brandon Holley (125), Adrienne Emerson (148), Nathan M. (1678)
Moderator: Richard McCann (1678)

10:00am
(6:00pm UTC)

A Shooter Mechanism, From Concept to Competition (Video with Q&A)
Speakers: Mackenzie T. (2073), Afraz H. (2073), Gurvir K. (2073), Matthew B. (2073), Tanner W. (2073)
Moderator: Michael P. (1678)

How to Make Your Brand Amazing
Speakers: Anna Shaposhnik (846), Elizabeth “Liz” J. (2265)
Moderator: Amena S. (1678)

11:00am
(7:00pm UTC)

Methods for driver practice and drive team training
Speakers: Bill Kendall (2073), Mike Corsetto (1678)
Moderator: Ellie B. (1678)

Student Leadership
Speakers: Sara W. (701), Gabi S. (1678), Livy T. (1678), Mackenzie T. (2073), Lana W. (2073), Matthew R. (5458)
Moderator: Caroline J. (1678)

12:00pm
(8:00pm UTC)

Break

1:00pm
(9:00pm UTC)

Analyzing a Game: The Whats of Kickoff
Panelists: Lucien Junkin (118), Austin Haddox (1678), Adam Heard (2135), Karthik Kanagasabapathy (1114)
Moderator: Kevin R. (1678)

Outreach for Success
Speakers: Mausam Patel (1241), Alexis U. (1902), Melinda Blake (3132)
Moderator: Afraz H. (2073)

2:00pm
(10:00pm UTC)

Software Architecture
Panelists: Austin Schuh (971), Wes Hardaker (1678), Marshall Massengil (900), Alex Y. (254)
Moderator: Ludi W. (1678)

Remote Teamwork
Speaker: Gabi S. (1678), Shosh Cohen (1868)
Moderator: Mackenzie T. (2073)

3:00pm
(11:00pm UTC)

Mechanical Design
Panelists: Maya S. (701), Alex B. (701), Zach H. (1678), Nathan M. (1678), Lydia W. (1481)
Moderator: Helena Y. (1678)

Chairman’s / Awards Presentations
Panelists: Sara W. (701), Jessica F. (1902), Eric Kline (2412), Allison H. (2265), Sarah Heimlich (3132)
Moderator: Ellie B. (1678)

4:00pm
(12:00am UTC)

Good Programming Workflow
Speakers: Mohamed E. (1678), Apurva M. (1678)
Moderator: George B. (1678)

Girls in Leadership
Panelists: Cassandra S. (Team 4575), Livy T. (1678), Shweta A. (2135), Alessandra V. (1403), Nidhi M. (1403)
Moderator: Ellie K. (1678)

Sunday November 15th

8:00am
(4:00pm UTC)

Scouting System Development
Speakers: Ethan T. (1678), Kevin R. (1678)
Moderator: Ludi W. (1678)

Swerve 101
Speakers: Jeremy Z. (694)
Moderator: Emily X. (1678)

9:00am
(5:00pm UTC)

Fabrication and Prototyping
Speakers: Devin Castellucci (1678), Zatara N. (1678)
Moderator: Caroline J. (1678)

All Girl Teams
Panelists: Juliana S. (1481), Reagan W. (1481), Sakshi A. (1868), Cailin L. (Team 1967), Christine Y. (2135), Ria C. (2265)
Moderator: Astraea B. (1678)

10:00am
(6:00pm UTC)

Building a Better Scouting System (PANEL)
Panelists:  Ethan T. (1678), Eric Kline (2412), Saikiran Ramanan (3476)
Moderator: Logan W. (2073)

roboRIO, Wiring and Sensors
Speakers: Andrew Y. (1678), Navid Kashem (694)
Moderator: Gurvir K. (2073)

11:00am
(7:00pm UTC)

Keys to a Successful Rookie Season
Speakers:  Christopher O. (7667), Leti Olivier (7667)
Moderator: Amena S. (1678)

Simplicity in Design
Speaker: Adam Heard (2135)
Moderator: Andrew W. (2073)

12:00pm
(8:00pm UTC)

Break

1:00pm
(9:00pm UTC)

Strategic Design
Speakers:  Mike Corsetto (1678), Austin Haddox (1678)
Moderator: Helena Y. (1678)

3D Printed Design
Speakers: Nathan M. (1678), Anthony Diaz-Vigil (1678)
Moderator: Skye B. (1678)

2:00pm
(10:00pm UTC)

Collaborative Online Design Using Onshape
Speakers:  Ben Pochop (701), Alex B. (701)
Moderator: Juan M. (1678)

Field Strategy
Speakers: Kate U. (1678), Livy T. (1678)
Moderator: Kathy L. (1678)

3:00pm
(11:00pm UTC)

Vision
Speakers:  Kevin Jaget (900), Lyra Solomon (1678), Anthony Demetrescu (3476)
Moderator: Gurvir K. (2073)

Simple Robots That Win
Panelists: Mike Corsetto (1678), Zack Moore (503), Adam Heard (2135), Tyler Holtzman (2056)
Moderator: Austin Haddox (1678)

4:00pm
(12:00am UTC)

Virtual Collaboration for Programming
Panelists:  Mohamed E. (1678), Apurva M. (1678), Alex Y. (254)
Moderator: Kevin R. (1678)

HOLD TIME SLOT FOR MAKE-UP SESSION
Speakers:
Moderator: